Genel

Katlanabilir iPhone Çıkış Tarihi Söylentiler ve Patentler

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde Samsung, Huawei, Xiaomi, LG, Lenovo ve Motorola gibi üreticilerin katlanabilir telefonlarını tanıtmasıyla müşteriler, yanıt için Apple’a yöneldi. Peki katlanabilir bir iPhone olacak mı?

Muhtemelen – Apple muhtemelen diğer akıllı telefon şirketleri olur olmaz oraya varamayacak olsa da. Apple katlanabilir cihazlarla ilgili patent başvurusunda bulundu, görünüşe göre bükülebilir ekranların teminini sağladı ve kendi testlerini yaptığına inanılıyor – ancak şirketin 2022’ye kadar katlanabilir bir iPhone’u çıkarması beklenmiyor.

Bu yazıda, Apple’ın katlanabilir bir iPhone’u ne zaman ve piyasaya sürüp çıkarmayacağına ve bu çoğunluğa mı yoksa insanların istediği diğer özelliklere mi odaklanacağına bakacağız. Apple’ın telefon planları hakkında daha genel tahminler için, iPhone 13 haber merkezimizi ziyaret edin ve mevcut menzil ile ilgili satın alma tavsiyeleri için En İyi iPhone fırsatlarına göz atın.

Katlanabilir iPhone çıkış tarihi

Görünüşe göre katlanabilir iPhone en erken 2022 sonlarında piyasaya sürülecek.

Apple, nadiren bir ürünü piyasaya süren ilk kişidir. İPod ilk müzik çalar değildi; iPhone ilk akıllı telefon değildi; iPad ilk tablet değildi; ve Apple Watch ilk akıllı saat değildi.

Ancak Apple ürünleri, sektörün zirvesine çıkma eğilimindedir, çünkü şirket, daha sezgisel ve rekabette daha üstün bir şey yaratmak için ürünü bekler ve ardından geliştirir. Apple’ın stratejisi ilk değil en iyisi olmaktır.

Peki, Apple’ın katlanabilir bir iPhone’u ne zaman piyasaya sürmesini bekleyebiliriz?

Haziran 2020’de kaynaklar, katlanabilir iPhone’un prototip aşamasında olduğunu bildirdi, ancak daha sonraki sızıntılar bunun çok erken olması gerektiğini öne sürdü; Ocak 2021’de, bu prototiplerin yalnızca ekranlar olduğu ve Apple’ın henüz tam telefon prototiplerine sahip olmadığı ortaya çıktı. Mark Gurman, Apple’ın katlanabilir bir iPhone’u “fiilen piyasaya sürme planlarını sağlamlaştırmadığını” bildirdi.

Apple neden katlanabilir bir iPhone yapmalı?

Katlanabilir bir iPhone’un neden iyi bir şey olabileceğinin bir nedeni, Hollandalı endüstriyel tasarımcı Roy Gilsing tarafından Katlanabilir Telefon Haberleri adına yapılan bu konsept illüstrasyonda mükemmel bir şekilde gösteriliyor.

Bu görüntüler, bir iPhone’un nasıl bir iPad’e dönüşebileceğini mükemmel bir şekilde gösteriyor. Tabii ki soru, birinin iPad’e dönüşebilecek bir iPhone’u gerçekten isteyip istemeyeceğidir.

Böyle bir cihaz, daha fazla insanı bir iPhone satın almaya teşvik eder mi, yoksa fiyatı çok mu yüksek? Hem bir iPhone hem de iPad’e sahip olanlar, tek bir cihazda birleştirilmelerini tercih eder miydi? Cihaz iPad satışlarını bozar mı? Bunlar karmaşık ve potansiyel olarak rahatsız edici sorular ve biz tamamen bu fikre kapılmadık.

Ancak bu, Apple’ın katlanabilir telefonların çoğunluğuna atladığı rekabeti engellemedi. Samsung ve Lenovo, 2018 ilkbaharında katlanabilir ekranlı telefonları tanıttı … ancak Samsung Fold ünlü bir hata geliştirdi ve geri çağrıldı. Unutmayın çocuklar: Pazara ilk giren olmak her zaman harika değildir.

Ve Cult of Mac için yazan Ed Hardy, katlanabilir akıllı telefonu çalıştırabilecek biri varsa, Apple olduğuna inanıyor. “Bugün, ilk katlanabilir Android modellerinin yüksek fiyatlarına ve hantal tasarımlarına dayanan katlanabilir bir iPhone istemediğinize karar vermek, 1886’da Benz Patent-Motorwagen’e baktıktan sonra asla bir otomobil alamayacaklarını söyleyen birine eşdeğerdir,” O yazıyor.

Katlanabilir bir iPhone için kanıt

Bazı analistler, Apple’ın gelecekte bir noktada katlanabilir bir iPhone piyasaya süreceği tahminlerini kaydetti.

2018’de Bank of America Merrill Lynch analistleri, Apple’ın iki yıl içinde piyasaya sürülecek katlanabilir bir iPhone üzerinde çalıştığını iddia etti. Çeşitli Apple tedarikçilerinden alıntı yapan analist Wamsi Mohan, CNBC’nin Mart 2018’de bildirdiğine göre, “Kontrollerimiz ayrıca Apple’ın 2020’de piyasaya sürülmek üzere katlanabilir bir telefonda (potansiyel olarak tablet olarak ikiye katlanabilen) tedarikçilerle birlikte çalıştığını gösteriyor” dedi.

Mohan iddialarını Asya’daki birkaç Apple tedarikçisiyle görüştükten sonra yaptı.

Katlanabilir bir iPhone ister iyi ister kötü bir fikir olsun, bu bölümde toplanan kanıtların da gösterdiği gibi, Apple’ın en azından bunu düşündüğü gerçeğinden kaçış yok.

Ekran siparişleri

Katlanabilir iPhone söylentisi yeni değil. Apple’ın katlanan OLED’leri için LG’ye sipariş verdiğinin ortaya çıktığı 2016’dan beri devam ediyor.

The Investor aracılığıyla, anonim sektör kaynaklarından alıntı yapan The Bell, Ekim 2017’de LG’nin Apple ile katlanabilir bir iPhone üzerinde çalıştığını iddia etti. Bu rapora göre katlanabilir iPhone üretiminin 2019 yılında başlaması bekleniyordu.

Aralık 2016’daki bir ET News raporu bunu destekliyor gibiydi. Görünüşe göre LG, 2018’de ekranları seri üretmeye başlayacak ve bunları Apple, Google ve Microsoft’a tedarik edecek.

2 Mart 2019 tarihli bir başka raporda, Samsung Display’in şirkete iPad / Phone hibrit için kullanılacak katlanabilir ekranlar sağlamak amacıyla Apple ile görüşmelerde bulunduğu iddia edildi. Samsung’un Apple’a 7.2 inç ekranlar sağladığı söyleniyor. Şirket halihazırda iPhone XS ve XS Max için kullanılan OLED’leri sağlıyor.

Son olarak, Eylül 2020’de Apple’ın sızdırdığı Ice Universe, Apple’ın Samsung’tan çok sayıda katlanabilir ekran sipariş ettiğini iddia etti.

Test yapmak

22 Nisan 2019’da tedarik zinciri kaynakları Apple’ın BOE Display (daha önce bir iPhone tedarikçisi olarak kabul edilen bir firma) tarafından “sessizce” bir katlanır ekranı test ettiğini iddia etti (Çince site). Bundan önce şirket, Samsung tarafından katlanır ekranları test etti.

“Tüm bunlar, Apple’ın katlanabilir ekranlı bir iPhone piyasaya sürmeyi planladığını gösteriyor” diyor, “ama kesinlikle bu yıl değil.”

Testler devam ediyor gibi görünüyor; Ocak 2021’de kaynaklar, katlanabilir bir iPhone’un iki prototipinin Apple’ın dayanıklılık testlerinden geçtiğini söyledi.

Patent başvuruları

Apple’ın esnek görüntüleme aygıtları için patentleri olduğu ve ek patent başvuruları yaptığı da bir gerçektir.

“Esnek ekran cihazları” için bir patent Ekim 2018’de dosyalanmış ve Şubat 2019’da yayınlanmıştır. Patent başvurusu, aşağıdaki gibi çok sayıda illüstrasyon içermektedir.

Bu patent, Eylül 2016, 2014 ve 2011’de yapılan önceki patent başvurularının devamı niteliğindedir. Yıllar içinde Apple’a verilen katlanabilir cihazla ilgili aşağıdaki patentleri içerir: patent numarası 10,104,787, patent numarası 9,504,170 ve patent numarası 8,787,016.

Ekim 2018 patent başvurusu tüm bu patentleri ve patent başvurularını birleştiriyor ve belgenin çoğu, ekranın büküldüğü menteşeye ve nasıl çalıştıklarına atıfta bulunuyor. Patent başvurusunun tamamı burada detaylandırılmıştır.

Aşağıda gösterilen bükülebilir bir iPhone için ayrı bir 2016 patenti de bulunmaktadır (patent 9,947,882). Bu şekilde açıklanmıştır: “Aşağıdakileri içeren bir elektronik cihaz: bir bükülme ekseni etrafında bükülen bir mahfaza ve mahfazada bükülme ekseni etrafında kıvrılan bir ekran, burada ekran, bir birinci malzemeden oluşturulmuş sert bir bölüme sahip bir koruyucu tabaka içerir ve birinci malzemeden farklı olan ikinci bir malzemeden oluşturulmuş esnek bir bölüm “. Daha fazla bilgi burada.

Son zamanlarda, ekranlara büküldüklerinde zarar vermekten kaçınmak için bir yöntemi detaylandıran bir Apple patenti ortaya çıktı. “Esnek Ekranlı Elektronik Cihazlar” patenti, hasarın soğuk koşullarda devam ettiğini belirtiyor ve bu nedenle bir çözüm sunuyor: “Ekranın bükülme ekseniyle örtüşen kısmı, aydınlatan piksellerle kendi kendine ısınabilir.”

Tabii ki, sırf Apple’ın tüm bu patentlere sahip olması, bunların gerçek bir üründe kullanılacağı anlamına gelmez. Aynı şekilde, tamamen farklı bir ürüne uygulanabilirler. Patent analizi kesin bir bilim değildir.

Konsept görüntüleri

Daha önce bahsettiğimiz, Roy Gilsing tarafından oluşturulan görüntülerin yanı sıra, LetsGoDigital web sitesi tarafından oluşturulan bir dizi görsel ve yeni cihazın neye benzeyebileceğini ve nasıl olabileceğini hayal eden Apple tarzı bir tanıtım videosu var. iş.

Açıkçası bunlar sadece tasarımcıların veya hayranların hayalleri. Ancak bu, Apple’ın bu doğrultuda bir şeyler yaratmayacağı anlamına gelmez.

ConceptsiPhone’un YouTube kanalından iPhone X Katlama Fragmanı:

LetsGoDigital görüntüleri, ikiye katlanan daha küçük bir iPhone boyutlu cihazı göstermektedir. Yine de böyle bir cihazın amacının ne olacağından emin değiliz.

İşte Roy Gilsing’in Katlanabilir Haberler için hazırladığı başka bir resim:

{

”,”

‘2.0’

‘script’,”);
‘init’, ”
”, ”);
”,”);
);

}
.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...