mac

İzleme Paneli Olmayan Apple MacBook’a Patent Verdi

Bir iPhone ile, neredeyse tüm cihazın kullanıcı arayüzü olarak hizmet ettiği varsayılır: bir aramanın geldiğini size bildirmek için titreşir, eylemleri tetiklemek için arkaya dokunabilirsiniz ve gerçek bir düğme yerine dokunsal bir motor vardır. simüle edilmiş fiziksel geri bildirim sağlamak için giderek daha fazla kullanılmaktadır.

Ve şimdi, Apple’ın Patently Apple tarafından tespit edilen yeni bir patente dayanarak, yaklaşan MacBook’ların kasaları da birden fazla dokunsal çıktı içerebilir.

ABD patenti 10,942,571, “ayrı haptik bölgelere sahip bir dizüstü bilgisayar cihazını” açıklar. En olası uygulama, klavyenin altındaki izleme dörtgeninin çıkarılması ve klavyenin altındaki tüm alanın bir dokunmatik yüzey haline gelmesidir.

Örneğin, alan, izleme paneli veya yazı yazarken avuç içi dayanağı olarak kullanılabilen üç alana bölünebilir. Taptic Engine, bir eylem sırasında tıklama hissi gibi dokunsal geribildirim sağlar.

Hangi alanların çıktılar ve girdiler için aktif hale geldiği, açıkça girdi türüne göre tanınır. Apple’ın izleme dörtgenleri, istenmeyen girdileri göz ardı etmek için uzun süredir gelişmiş avuç içi tanıma kullanıyor.

Patent başvurusu, bu yeni işlevsellik için başka bir neden daha ortaya koyuyor: elektronik cihazlar gittikçe daha kompakt ve işlevsel hale geliyor, bu da giriş ve çıkış alanı gittikçe küçülüyor. Benzer nedenlerle Apple, yakın zamanda kompakt bir katlanabilir ekranın ve iPhone’lar için şarj yüzeylerine sahip MacBook’ların patentini aldı.

Fikrimiz

Yazıda neler var ?

MacBook’un tüm kasasının bir izleme paneli haline gelebileceği fikri, kendine has bir cazibeye sahip. Böyle bir işlev, çok küçük bir dizüstü bilgisayar için kesinlikle mantıklı olacaktır – örneğin, katlanabilir bir ekrana sahip, çok daha esnek bir şekilde kullanılabilir.

Apple’ın bu patenti ne zaman ve kullanıp kullanmayacağı hala belirsizdir. Statista’ya göre Apple, yalnızca 2020 yılında 2.791 patent aldı ve bunların çoğu asla bitmiş bir üründe kullanılmayacak.

En azından 2021’de Apple’ın geleneksel dizüstü bilgisayar tasarımlarını hâlâ bekliyoruz. En son söylentiler için yeni MacBook Air ve yeni MacBook Pro haber merkezlerimizi ziyaret edin.

Yeni modeller çıkana kadar bekleyemiyorsanız, en iyi MacBook Air fırsatları ve en iyi MacBook Pro fırsatları için rehberimize göz atın.

Macwelt’

{

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...