Apple

İspanya, Apple/Amazon ‘Antitröst İhlallerini’ İnceliyor


screenshot

2018 yılında, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden ikisi, bir anlaşma oluşturan bir anlaşma imzaladı. resmi mağaza Apple için Amazon’un web sitesinde, müşterilere orada satılan ürünlerin orijinal olduğuna dair güvence vermek amacıyla. Anlaşmanın bir parçası olarak, Apple Yetkili Satıcısı olarak onaylanmamış herhangi bir üçüncü taraf perakendecinin, Amazon Marketplace’te Apple ürünlerini satması yasaklandı.

9to5Mac raporlarına göre, anlaşmanın ikinci kısmı tartışmalı oldu ve şimdi İspanya’nın rekabet otoritesinin (Comisión Nacional De Los Mercados Y La Competencia veya CNMC) iki şirkete karşı “olası rekabet karşıtı uygulamalar” için bir ön soruşturma başlatmasına yol açtı.

Bir basın açıklamasında CNMC, şirketlerin hem İspanyol rekabet yasasını hem de AB yasasını ihlal edebileceğini belirten “belirli bilgilere erişimi olduğunu” söyledi. Şirketlerin, perakendecilerin Apple ürünlerini serbestçe pazarlamasını ve satmasını engellediği ve rekabeti kısıtladığı iddia ediliyor.

“Özellikle, olası yasa dışı davranış, her iki grup arasında, İspanya’daki Amazon web sitesinde şunlarla ilgili olası kısıtlamaları içeren bir anlaşmadan oluşacaktır: (i) Apple ürünlerinin üçüncü taraflarca perakende satışı; (ii) Rakip şirketlerin belirli reklamları. Amazon tarafından Apple müşterilerine yönelik Apple ürünleri ve belirli kampanyalar; (iii) Diğer ticari kısıtlamalar,” diyor CNMC (Google Translate aracılığıyla).

“İncelenen davranış, elektronik ürünlerin İnternet üzerinden satışı sektörlerinde rekabeti kısıtlama ve İspanya’daki çevrimiçi platformlar (Marketplace) aracılığıyla üçüncü taraf perakendecilere pazarlama hizmetlerinin sağlanması olabilir.”

CNMC’nin suçlamaları getirmek için 18 ayı var. Anlaşmanın Amazon Marketplace maddesi, hem ABD’de hem de İtalya’da halihazırda antitröst soruşturmalarının konusu.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apple-amazon-competition-spain-3806354/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...