Yazılım

iPhone Kullanıcıları Neden iOS 15’e Güncelleme Yapmakta İsteksizdi?

Sadece birkaç yıl önce, iPhone’lar kullanıcıları tarafından her zaman en son yazılıma çok hızlı bir şekilde güncellendi. Apple yeni iOS’u tanıttıktan sonra, genellikle iPhone veya iPad kullanıcıları tarafından çok kısa sürede kuruldu – çoğu o akşam kurdu. Ardından, yıl sonuna kadar eski iOS sistemi Apple cihazlarından neredeyse tamamen ortadan kalkacaktı.

Ancak bu, Mixpanel pazar araştırmacılarının istatistiklerine ve Apple’ın kendi rakamlarına göre artık değişti.

Şu anda iPhone kullanıcılarının yüzde 72’si iOS 15’e güncelleme yaptı. iPadOS açısından ise iPad kullanıcılarının yüzde 63’ü güncelleme yaptı. Bu ilk bakışta kötü bir sonuç gibi görünmüyor. Bununla birlikte, iOS 10, iOS 14 ve iOS 15’in benimseme oranlarını karşılaştıran grafiğimizde gösterildiği gibi, önceki yıllarda benimseme yalnızca önemli ölçüde daha yüksek değildi, aynı zamanda önemli ölçüde daha hızlıydı.

Örneğin, 31 Ekim 2016’da iOS 10’un piyasaya sürülmesinin ardından, tüm iPhone ve iPad kullanıcılarının yüzde 80’i iOS 10’a geçerken, kullanıcıların yüzde 20’sinin cihazlarında hala iOS 9 bulunuyor. Apple, Android ve Windows için görülenden çok daha iyi olduğu için hızlı güncelleme hızından haklı olarak gurur duyuyor.

O zamandan beri evlat edinme oranı düştü. 31 Ekim 2020’ye kadar iOS 15 ile, kullanıcıların yalnızca yüzde 35’i iOS 15’e güncellendi, yani kullanıcıların yüzde 60’ı hala iOS 14’teydi.

Açıkça, hızlı güncelleme isteği son yıllarda önemli ölçüde azaldı. Bunun birkaç nedeni vardır: Birincisi, cihazların yaşı nedeniyle olacaktır ve eski cihaz sahipleri güncellemenin cihazlarını yavaşlatacağından endişe duyacaktır. Bu bizim bulgumuz değil – kendi araştırmamız, yeni bir iOS’un eski cihazları neredeyse hiç yavaşlatmadığını, hatta iPhone 6S veya iPhone SE gibi eski cihazların hala desteklendiğini gösterdi. Okuyun: iOS 15 iPhone’unuzu yavaşlatır mı?

Bu neden Apple için bir sorundur?

Apple için bu birçok nedenden dolayı bir sorundur: Hızlı bir güncelleme, Apple için çok önemli olan yüksek müşteri memnuniyeti için olumlu bir sinyaldir. Müşterilerin yeni sistemle ilgilendiğini, beğendiğini ve güvenilirliğine güvendiğini gösteriyor. Yeni sisteme güncelleme, kullanıcılar için güvenliği de artırmalıdır.

Güncelleme yavaş yavaş ortaya çıkarsa, geliştiriciler yeni uygulamalara ve yeni iOS’taki yeni işlevlerden yararlanan mevcut uygulamaların daha fazla geliştirilmesine daha az önem verebilir.

Neden iOS 15’e güncelleme konusunda tereddüt ediyorsunuz?

Muhtemelen birçok nedeni vardır: Bunun bir nedeni, iOS 15’in gerçekten heyecan verici bir güncelleme olmaması olabilir. Ancak bu, hala hızlı bir şekilde yüklenen önceki güncellemeler için de söylenebilir.

Büyük olasılıkla, kullanıcılar son yıllarda güncellemeler konusunda biraz daha tereddütlü hale geldi. Son yıllarda, işletim sistemi güncellemeleriyle ilgili çok sık sorunlar yaşandı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde iOS 15 hatasız değildi: iOS 15’e güncelleme yaptıktan sonra, kullanıcılar örneğin pil sorunları ve bellek yönetimi ile ilgili sorunlardan şikayet ettiler.
Ayrıca iOS 15’teki yeni bir özellik bazı kullanıcıları rahatsız edebilirdi: Apple’ın yeni ebeveyn denetimi işlevleri, iCloud fotoğraflarını çocuk pornografisi için tarama işlevini içeriyordu. Bazıları bunun mahremiyet ihlali olduğunu düşündü.

Ancak güncellemenin gecikmesinin muhtemelen en önemli nedeni muhtemelen Apple’ın iOS 15 ile getirdiği bir yenilikti: iOS kullanıcıları ilk kez iOS 15 güncellemesini yüklememeyi seçebildiler ve bunun yerine yalnızca iOS 14 için güvenlik güncellemeleri aldılar. Kurulmuş.

Ancak, artık durum böyle değil. Apple, iOS 15’e güncelleme yapabilen kullanıcıların iOS 14’te kalmasına ve güvenlik güncellemeleri almasına artık izin vermiyor. Apple başlangıçta iOS 14.8.1’i iOS 15 çalıştırmayan cihazlar için 26 Ekim 2021’de piyasaya sürdü, ancak 9to5Mac güncellemenin 14 Ocak 2022 civarında kaldırıldığını fark etti.

Bu, iOS 14.8 veya önceki sürümleri çalıştıran cihazların artık iOS 15 yerine iOS 14.8.1’e güncellenemeyeceği anlamına gelir. Artık Yazılım Güncelleme menüsü, güncelleme seçeneği olarak yalnızca iOS 15’in en son sürümünü gösterir.

Apple, Ocak 2022’de ArsTecnica’ya bunun geçici bir önlem olduğunu doğruladı. Apple, Ars’a iOS 14 güvenlik güncelleme seçeneğinin her zaman geçici olması amaçlandığını ve şirketin yeni işletim sisteminin erken hatalarını giderirken insanlara kısa bir ödemesiz süre vermek için tasarlandığını da sözlerine ekledi. Bu artık geçerli değil.

Apple, gelecekte yeni iOS sürümlerinin daha hızlı kabul edilmesini sağlamak istiyorsa, kullanıcılara daha iyi kalite kontrol ve daha çekici yeni sistem işlevleri sağlamalıdır.

Bir Macwelt raporuna dayanmaktadır.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/why-iphone-reluctant-ios-15-3812573/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...