iPhone

Farklı Düşünün: Apple Katlanır Bir iPhone Çıkarmayacak

Apple, bir muammanın içinde bir gizemle sarılmış bir bilmecedir ve neyin peşinde olduğunu asla bilemezsiniz. Belki de şirketin elinde gizli bir as var: Daha önce görmediğimiz yeni bir teknoloji veya çözüm, birdenbire katlanabilir telefonları kitleler için ilgi çekici hale getiriyor.

Ama biliyor musun? Gerçekten öyle görünmüyor.

Katlanabilir akıllı telefonlar birkaç yıldır piyasada. Pazarın en belirgin amigo kızı, telefonlarımızı hem küçük (Galaxy Z Flip) hem de büyük (Galaxy Z Katlama) formatlarda katlamamızı isteyen, ancak her zaman evrensel beğeni toplayan Samsung oldu. İkincisinin piyasaya sürülmesi kesinlikle sarsıldı, gazeteciler ve testçiler onu katladığında – başka bir deyişle, ürünün belirleyici özelliğini kullandığında – utanç verici bir aksilikle vuruldu ve bozuldu.

O zamandan beri, Samsung katlanabilir ürünlerini geliştirdi ve geliştirdi ve hatta tamamen mantıksız olmayan bazı fiyat etiketleri elde etti. Ancak soru şu: telefonları neden katlamalıyız? Kim katlanabilir bir iPhone’a ihtiyaç duyar?

Amaç ne?

Apple şimdiye kadar katlama konusunda ilgisiz görünüyordu. Katlanabilir ürünlerle ilgili garip patent şirketten sızdırıldı, ancak patentler, bir şirkette gerçekte neler olup bittiğine dair güvenilir olmayan bir göstergedir.

Katlanabilir telefonlar gerçekten gelecek olsaydı, bu cihazlar araştırma ve geliştirme aşamasında kalmazdı. Piyasaya sürülür ve büyük satılırlardı.

Peki neden katlanabilir iPhone yok?

Katlanabilir telefonların satılmasının en büyük avantajı, oldukça küçük bir cihazın bir çırpıda düz bir cihaza dönüştürülebilmesidir. Bir an telefon, sonra tablet.

Akıllı, değil mi? Şart değil. Telefon katlandığında standart bir “düz” akıllı telefondan daha kalınken, kesinlikle daha pahalı ve kırılgan bir tasarım sağlar.

Cebinizde gerçekten ne sıklıkla bir tablete ihtiyacınız var? Çoğu mobil arayüz, günümüzün zaten büyük akıllı telefon ekranlarına çok uygundur. Faturaları ödemek, gezinmek, sosyalleşmek – çoğu şey mobilde iyi çalışır. Instagram iPad formatında bile yok.

Muhtemelen, Excel elektronik tablolarını kesinlikle izlemeniz gerekiyorsa, ekrana daha fazla hücre sığdırmak isteyebilirsiniz. Ancak bu durumda muhtemelen bir klavye ve fare istersiniz.

Ve belki de Apple’ın katlanabilir bir iPhone piyasaya sürmemesinin en güçlü argümanı iç rekabet. Neden hibrit bir iPhone piyasaya sürerek iPad satışlarını riske atıyorsunuz?

Dahası, Apple’ın hiçbir zaman hibrit cihazları sevmediğini biliyoruz. Apple, netbook’ları, bilgisayarlardaki dokunmatik ekranları ve 2010’larda birkaç yıldır söylentileri dolaşan Mac/iPad hibrit türlerini atladı. Hibrit tasarımlarda tavizler gelir ve çoğu zaman tavizler, ilk başta çözdüklerinden daha fazla yeni sorunu beraberinde getirir.

Bir sorun arayışında bir çözüm

Hayır, katlanabilir telefonlar ilgi çekicidir. Nazik olursak, meraklılar için tuhaf bir çözüm. Diğer insanların ürünlerini beta testi için ödemekten mutlu olan teknisyenler için bir merak.

Yeniliği yenilikle karıştırmamak önemlidir. Tüm yeni teknolojiler hayatta kalmayı hak etmiyor. Apple, katlanabilir bir telefon yapmayacak çünkü katlanabilir telefonlar temelde fazla düşünülmüş, gereksiz yere karmaşık bir kavram.

Katlanabilir telefonlar net bir soruna çözüm değil. Onlar bir sorun arayışında bir çözüm ve bu nedenle Apple’ın katlanır bir iPhone piyasaya sürmesi pek olası değil.

Farklı Düşün, her Salı yayınlanan ve Macworld yazarlarının daha az ana akım görüşlerini kamuoyunun incelemesine maruz bıraktığı haftalık bir köşedir. Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price’ın çevirisi (DeepL kullanılarak).

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/opinion/different-think-apple-folding-iphone-3812460/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...