Apple

Farklı Düşünün: Apple Arabayı Unutun, Bunun Yerine Sağlıkta Devrim Yapın

Apple’ın söylentilere göre araba projesi söz konusu olduğunda çok konuşuldu ve çok az aksiyon oldu. Ve belki de bu o kadar şaşırtıcı değil.

Araba işi, içine girilmesi ve zenginleşmesi zor bir iş. Bu, geliştirilmesi uzun zaman alan, inanılmaz derecede karmaşık, pahalı bir ürün. Riskler yüksek, marjlar düşük ve bir kuruş kar elde etmeden önce bir servet harcamanız gerekiyor.

Elbette, Apple’ın finansal gücü var. Bu şüphe götürmez. Ancak bu, sırf yapabiliyor diye parasını savurma alışkanlığı olan bir şirket değil.

Yaklaşan bir Apple arabasıyla ilgili yıllarca süren söylentilerde, birkaç üretici, şirketin riski paylaşması için potansiyel ortaklar olarak tartışıldı. Bu yılın başlarında, Kia/Hyundai hakkında konuşuldu (daha sonra kesilen konuşma). Yılın ilerleyen saatlerinde Foxconn’un araba platformu, Apple’ın üzerine inşa etmesi için makul bir temel gibi görünüyordu.

Ancak Apple’ın ürünü konseptten müşterinin kapısına kadar kontrol etme geleneğinin müzakereleri karmaşık hale getirdiği söyleniyor.

Apple’ın bu sektörde örnek alması gereken bariz bir rol modeli var. On yıldan biraz fazla bir süre içinde firma, otomobilleri ve otomobil sahipliğini elektriklendirmeyi ve dijitalleştirmeyi, üretimi düzene sokmayı ve en azından tüketiciler için makul bir kendi kendine giden arabaya benzemeye başlayan bir şeyi piyasaya sürmeyi başardı. Elbette Tesla’dan bahsediyoruz.

On yıllık bir çaba gerektirdi ve şirket iflasın eşiğine geldi. Tesla nihayet yerine getirebileceğinden daha fazla sipariş aldığı ve marjların sağlıklı göründüğü bir konuma geldi. Ancak başarı asla kaçınılmaz bir sonuç değildi.

Şu anda otomobil endüstrisinde elektrifikasyon, dijitalleşme ve otonom sürüş dahil olmak üzere birçok heyecan verici değişiklik yaşanıyor. Bu tür büyük değişiklikler dinozorların öldürülmesine ve yerlerini yeni oyuncuların almasına kapı aralıyor, ancak oyunun yeni kuralları tahmin edilemez.

Bu da, hepimizin tanıdığı Tim Cook’un, yüksek marjlara ve tüm zincir üzerinde tam kontrole çok düşkün yetenekli kahyanın böyle bir endüstriye girmek istemesini şaşırtıcı kılıyor.

Ancak Apple’ın hiç girmesine gerek yok. Şirket para kazanmak için yeni alanlar arıyorsa, daha fazlasını ve daha güvenlisini sağlayabilecek başka endüstriler de var.

Örneğin sağlık ve tıp.

Daha sağlıklı bir proje

Tıbbi ekipman genellikle pahalıdır ve kişisel kullanıma yönelik birçok cihaz, biraz daha kullanıcı merkezli tasarımdan yararlanabilir. Aynı zamanda, bireylerin eline daha fazla tıbbi cihaz verme potansiyeli vardır.

Her on yılda bir doktorunuzun ofisine fizik muayeneye gitmek yerine, her gün bir dizi veri noktasının ölçüldüğünü hayal edin. Her saat sayılara bakıp bunun üzerinde durmanıza gerek yok: veriler, olumlu ve olumsuz eğilimleri göstermek için zaman içinde toplandığında çok daha faydalıdır. Ve on yılda bir şok olmaktan çok daha iyidir.

Her kişinin eline invaziv olmayan, kullanımı kolay bir kan şekeri ölçüm cihazı koymak, diyabet hastalarının yaşam kalitesi için çok şey yapabilir. Teknolojiyi sağlayacak ürün ve platform zaten mevcut: Apple Watch.

Ve elbette, kan şekeri ölçüm cihazlarında durmuyor. Apple, bulunması zor tıbbi cihazları popüler hale getirebilirse, kazanacağı çok şey var.

Halk sağlığı açısından da birçok potansiyel fayda vardır. Apple, non-invaziv bir kan şekeri ölçüm cihazının patent başvurusunda, ABD’de tip 2 diyabet toplumuna maliyetinin yılda 825 milyar dolar olduğunu belirtti.

Belki de en güçlü işaret, Tim Cook’un kendisinin bile sağlık ve tıbbın çok heyecan verici alanlar olduğunu söylemesidir… ama her zamanki gibi, herhangi bir plan açıklamadan.

Düşük asılı meyveyi seçin

Özel sektöre ait otomobil, maliyeti ve arzu edilen nitelikleri nedeniyle uzun süredir nihai tüketici statüsü sembolü olarak görülüyor. Şaşırtıcı duygusal rezonansından bahsetmiyorum bile: çoğumuz ilk arabamızı hatırlıyoruz. Ancak pazarda gezinmek zor, teknik, politik ve çevresel açıdan karmaşık ve zorlu.

Bir tüketici ürünü olarak tıp, daha az araştırılmış bir alandır. Ve daha önce ana akım pazar için çok pahalı olan ileri teknoloji daha fazla insanın kullanımına sunulduğunda, Apple’ın yararlanabileceği iyi marjlar olması muhtemeldir.

Apple Car’ın varlığı veya yokluğu hakkında yıllarca süren spekülasyonlar burada bitmeyecek. Ancak, Apple’ın önümüzdeki on yıldaki büyümesini hangi ürünlerin açıklayacağı konusunda spekülasyon yaparken, neredeyse imkansız olan otomobil işinden daha iyi ürün kategorilerine odaklanmak benim için açık.

Arabalar ışıltılı bir ödül. Ancak Apple’ın toplaması gereken daha alçak meyveler var – hepimiz için daha sağlıklı bir seçim olacak meyveler.

Farklı Düşün, her Salı yayınlanan ve Macworld yazarlarının daha az ana akım görüşlerini kamuoyunun incelemesine maruz bıraktığı haftalık bir köşedir. Çentiği savunduk, Tim Cook’un Steve Jobs’tan daha iyi bir CEO olduğunu savunduk ve Apple TV+’ı mutlu sonu olmayan bir felaket filmi olarak adlandırdık. Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlanmıştır; David Price tarafından yapılan çeviri (DeepL kullanılarak).

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/opinion/different-think-apple-car-health-3810335/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...