iPhone

Ekranı Değiştirirseniz iPhone 13 Pro’nun Yüz Kimliği Çalışmayı Durduruyor

Onarım sitesi iFixit, Apple’ın yeni premium akıllı telefonunu tamamen sökerek ve çeşitli donanım değişikliklerini belgeleyerek iPhone 13 Pro’da her zamanki ‘yıkımını’ gerçekleştirdi. Yeni özellikler arasında tartışmalı olması muhtemel bir şey var.

Ekran ve telefonun geri kalanı eşleşen seri numaralarıyla birbirine bağlı görünüyor ve bunun sonucunda, Apple’ın etkinleştirme ve kalibrasyon için özel yazılımına erişiminiz olmadan ekranı değiştirirseniz Face ID yüz tanıma tamamen çalışmayı durduruyor.

“…Herhangi bir ekran değişimi Face ID’yi devre dışı bırakır,” diye yazıyor iFixit. “Eski ekrandan sensörleri aktarmayı ve Face ID donanımı üzerinden aktarmayı denedik ama zar yok. Ekran telefona seri olarak kilitlenmiş gibi görünüyor.”

Ekranı Apple’ın kendisi veya yetkili bir onarım firması tarafından değiştirin, sorun yok. Yetkili olmayan daha ucuz bir firmaya gidin veya çevrimiçi olarak yeni bir ekran satın alın ve kendiniz onarın, cihazın önemli bir özelliğini kaybedersiniz.

iFixit iPhone 13 Pro'nun yıkılması

Görüntü iFixit’in izniyle.

iFixit şimdiye kadar sadece 13 Pro’da bir söküm yaptı, ancak seri kilitli ekranın aynı zamanda 13 Pro Max’in bir özelliği olduğunu varsaymak mantıklı olacaktır – ki bu çoğu açıdan 13 Pro ile aynıdır – ve büyük olasılıkla iPhone 13 ve 13 mini de. Bu, kullanıcıları üçüncü taraf ekran değiştirmelerden uzaklaştırmak için stratejik bir plansa, şirketin planı yalnızca bazı yeni el cihazlarında uygulaması pek mantıklı olmaz.

Apple uzun süredir yetkili servis merkezleri dışındaki herkesin iPhone’da onarım yapmasını zorlaştırmaya çalışıyor. Çok yakın zamana kadar, gerçekten de şirket onarımları kendi başına yapmaya son derece hevesliydi; Şirket, artan eleştirilere yanıt olarak yalnızca 2019’da küçük bağımsız servis atölyelerini yetkilendirmek için bir program başlattı.

Program, diğer şeylerin yanı sıra, yukarıda belirtilen yazılıma erişim ve Apple’dan resmi yedek parça sipariş etme olanağı sağlar. Ancak biraz daha eski telefonu olan birçok kullanıcı, telefonu canlı tutmak için daha ucuz, daha düşük kaliteli bir yedek parça tercih edebilir. iPhone 13 şu anda yeni ve pahalı, ancak müşteriler, ekrandaki bu tür ucuz onarımların gelecekte Face ID’yi kullanılamaz hale getireceğinin farkında olmalıdır.

Bu son açıklama, son zamanlarda büyüyen ‘onarım hakkı’ hareketine direnişiyle dikkat çeken Apple için zor bir zamanda geldi. Geçen hafta, şirketin diğer firmalar tarafından kullanılan ‘orijinal olmayan’ bileşenlerin güvenilirliği konusunda şüphe uyandırmak için yetkili tamirhanelerdeki çalışanlara koçluk yaptığını ortaya çıkaran bir dizi sızdırılmış video hakkında haber yapmıştık.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/face-id-replace-iphone-13-screen-3808928/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...