mac

Dokunmatik Ekranlı Mac Rüyası Bitti

Pazartesi günkü Apple etkinliği sırasında, gerçek hayattaki Mac dokunmatik ekranı olarak tanımlayabileceğiniz tek şeyin resmi olarak sonlandığını gördük: Touch Bar. Ve onunla birlikte, bir gün kaydırıp macOS arayüzünde ilerlemeyi uman milyonlarca Mac hayranının hayalleri de öldü.

Apple, MacBook Pro’nun klavyesinin tepesinden tartışmalı dokunmatik ekran şeridinin ortadan kaldırılması konusunda (tıpkı etkinlik öncesi söylentilerin tahmin ettiği gibi) garip bir şekilde basitti. Şirket işin üstesinden gelmedi: tam tersine, Touch Bar’ın gittiğini açıkça belirtti ve bir arızayı kabul etmekte hiçbir sorunu yokmuş gibi davrandı.

Ancak Apple’ın dokunmatik ekran tutkusu için her şey nerede yanlış gitti?

Dokunmatik ekran teknesini kaçırma

Bilgisayar üreticilerinin ekranların ve klavyelerin nasıl yukarı ve aşağı, ileri geri sallanabileceği konusunda az çok yenilikçi çözümlerle çok sayıda hibrit PC ürettiği 2010’ların ortalarına dönelim. Çoğunun dokunmatik ekranı vardı. Hatta bazılarında dokunmatik kalemler bile vardı.

Kısa süre sonra hevesli analistler ve endişeli hissedarlar, Apple’ın dokunmatik ekranlı Mac’inin ne zaman piyasaya sürüleceğini merak etmeye başladılar. Tüm PC üreticileri bir çoğunluğa atlarken, Apple bu trendi nasıl kaçırabilir?

Ancak aynı zamanda Apple, Mac’teki dokunmatik ekranlarla ilgili birkaç sorun gördüğü açıktı. Ergonomi bir taneydi: şirket, klavyenin diğer tarafındaki bir ekrana kolunuzu kaldırmanın basitçe rahatsız olduğunu savundu. Ve Apple, herhangi bir esnek iPad/Mac hibriti geliştirmek konusunda isteksiz görünüyordu.

Diğer bir sorun da Mac’in işletim sistemidir. Etkileşimli öğeler, düğmeler ve tümü, bir işaret parmağı için değil, bir işaretçi için yapılmıştır. En azından çoğu insanın hayal ettiği şekilde dokunmatik ekranlı bir Mac görmeye mahkum değildik.

Farklı bir tür dokunmatik Mac

2016’ya hızlı ileri sarma ve dokunmatik ekranlı bir Mac NS varmak. Bir çeşit.

Aslında “ekran”, doğrudan klavyenin üzerine oturdu ve tam ölçekli bir ekrandan daha dar, basınca duyarlı bir şeritti. Ancak Touch Bar bir yenilik olarak lanse edildi ve DJ’lerden set çalıştıran insanlara, oyun oynayan ve fotoğraf düzenleyen insanlara kadar her şeyi o küçük şeritte sergiledi.

Touch Bar’ın avantajı, ellerimizi klavyeden fareye kaydırmadan daha fazla görev yapabilmemizdi. Bazı uygulamalar, aksi takdirde alt menülerde gizlenen akıllı kısayolları görüntülemek için yüzeyi kullandı.

Bununla birlikte, birkaç sorundan biri, Touch Bar’ın en sık kullanılan fiziksel tuşlardan bazılarını, yani parlaklığı ve sesi kontrol etmek için kullandığımız işlev tuşlarını da gizlemesiydi.

Ek olarak, dokunmatik ekran arayüzü, fiziksel tuşlar gibi dokunsal değildir. Doğru şekilde bastığımızı görmek için gözlerimizin tüm içeriğin bulunduğu ana ekrandan küçük şeride geçmesi gerekiyor.

Bazı kullanıcılar Touch Bar’ı sevmeyi öğrendi ve bunun için gerçek kullanımlar buldu. Better Touch Tool gibi diğer uygulamalar, Apple sadece birkaç yıl sonra görünüşte vazgeçtiğinde buluştan en iyi şekilde yararlanmaya çalıştı.

Apple’ın ilk ve son dokunmatik ekran deneyi

Touch Bar, Apple’ın tarihinde yalnızca kısa bir bölüm oldu ve hiçbir zaman fare ve izleme dörtgeninin yakaladığı gibi olmadı. Artık M1’li MacBook Pro hariç tüm Apple ürünlerinde yok. özlenecek mi? Belki de değil.

Ve Touch Bar’ın ölümüyle birlikte, Mac’te bir dokunmatik ekran (uygun bir tam boyutlu dokunmatik ekran) hakkında hayal kurmayı bırakmanın zamanının geldiğini de güvenle söyleyebiliriz. Apple, Touch Bar’ı denedi, ancak uzun sürmedi. Dokunmatik ekran formülünü kırmak için daha fazla girişim beklemek için hiçbir neden yok.

Apple, oldukça çarpıcı tasarım değişiklikleriyle ve dokunmatik ekranı olmayan yepyeni bir nesil MacBook Pro’yu piyasaya sürdü. Apple, Mac’e bir dokunmatik ekran koymak isteseydi, şimdiye kadar yapardı. Ama olmadı.

Dokunmatik ekranlı bir Apple cihazı isteyenler için her zaman iPad vardır. Ancak Mac’te parmak ve dokunmatik ekran değil, imleç ve klavye var. Apple bunu açıkça ortaya koydu.

Kesinlikle asla asla dememelisin. Ancak gelecek hakkında gerçekçi konuşuyorsak, açık: Dokunmatik ekranlı Mac rüyası, yeni MacBook Pro’nun doğuşuyla birlikte öldü.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price’ın çevirisi (DeepL kullanılarak).

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/dream-touchscreen-mac-3809695/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...