mac

Apple’ın 24 inç iMac Tasarımından Neden Hayal Kırıklığına Uğradım?

1998’de piyasaya sürüldüğünden bu yana iMac bir dizi farklı tasarımdan geçti. Kısaca 2002’nin açı-dengeli lamba tasarımına geçmeden önce şeffaf bir CRT olarak başladı. Daha sonra 2004’ten beri sahip olduğumuz ‘çeneli resim çerçevesi’ görünümüne doğru ilerledi. Bu ikinci görünüm beyazdan gelişti. plastiğin alüminyuma dönüştüğü ve yıllar geçtikçe inceldi, ancak 2007’den beri pek değişmedi – şimdiye kadar.

Bu yeni 24 inç iMac’ler 2002’den beri ilk kez iMac’e renk getiriyor. Mavi, yeşil, pembe, gümüş, sarı, turuncu ve mor dahil olmak üzere yedi renk arasından seçim yapabilirsiniz. Her durumda, ekranın arkasındaki renk ön taraftakinden daha koyu. Yani mor olması durumunda, arkada koyu bir mor ve ön tarafta bir lavanta gölgesi var. Renk, iMac’in yanlarında, fare ve klavyede ve hatta güç kablosunda kopyalanır.

Hiç şüphe yok ki, bu yeni iMac’lerden birini satın alıp almayacağınıza dair karar bir zevk meselesi olacak: ya yeni görünümü seviyorsunuz ya da ondan nefret ediyorsunuz. Yeni iMac’leri gerçekten sevmek istediğim kadar biraz da çitin üzerinde olduğumu itiraf etmeliyim, ancak Apple’ın bu tasarımda bazı büyük hatalar yaptığını hissediyorum.

Renkler çok güzel

Apple geçmişte renkli iMac’ler yapmamış gibi değil, bu yüzden parlak renkli bilgisayarlar için bir pazar olup olmadığını bildiğimiz için şirkete itibar etmeliyiz.

Bununla birlikte, herkese uyacak bir renge sahip olmak yerine, Apple’ın yerleştiği renk paleti biraz görünüyor, söylemekten nefret ediyorum, biraz kız gibi (bir kadın olarak bunu söyleyebileceğimi hissediyorum). Bir meslektaş, arkadaki rengin ön taraftaki daha soluk bir versiyonla değiştirildiğinden şikayet etti – Apple’ın pembe Mac’in önüne aynı kırmızı tonu taşımadığı gerçeğinden şikayet ettiler.

iMac rengi ön ve arka

Diğerleri, renkli iMac’lerden birini satın almak için sabırsızlanacaklarını söyledi. Hiç şüphe yok ki bu renk seçeneklerini seven insanlar olacak, merak ediyorum ki 24 inç iMac satın almayacak daha çok kişi olacak çünkü Apple bu yeni iMac’lerin pazarını bu hafif, pastel tonlarla çok fazla sınırladı.

Yoksa şirket, şu anda geçen yıl evden çalışmaya zorlanan insanların ev dekorlarına uyacak bir bilgisayar aradıkları gerçeğini mi küçümsedi? Belki de evinize karışan ve size bilgisayar bağırmayan güzel bir teknoloji parçasının zamanı geldi – tıpkı orijinal iMac’te olduğu gibi.

iMac evde

Renk seçeneklerini beğenmeyenler için her zaman gümüş kaplama vardır. Belki de daha büyük ekran iMac’lerde başlatıldıklarında daha koyu bir renk düzeni göreceğiz.

Beyaz kenarlık çok belirgin

Ya kenarın etrafındaki beyaz kenarlığın ekranın altındaki iMac’lerin ‘çenesiyle’ güzel bir tezat oluşturduğunu düşünürsünüz ya da yeni iMac’in siyah bir kenarlığı olmasını dilersiniz. İkinci kampta olduğumuzu kabul etmeliyiz.

4.5K Retina ekranın film izlemek ve görüntüleri düzenlemek için nasıl bu kadar uygun olduğunu konuştuktan sonra Apple için beyaz sınırlarla gitmek garip bir karar gibi görünüyor.

iMac beyaz kenarlık

Bu bağlamda, iPad Air ve iPad Pro’nun yalnızca siyah kenarlarla geldiği, iPad ve iPad mini’nin ise beyaz kenarlı seçeneklere sahip olması ilginçtir. Apple’ın buradaki mantığından emin değiliz. Apple, iPad Pro ve Air’in tam ekran tasarımını tanıttığında siyah kenarlığın gerekli hale getirilmiş olması muhtemel görünüyor. Ancak Apple, fotoğrafları görüntülemek veya film izlemek için kullanabileceğiniz bir aygıtta siyah kenarlığın tercih edildiğini fark etmiş olabilir.

Muhtemelen Apple, 24 inç iMac’i kullanan kişilerin elektronik tablolar veya kelime işlemciler gibi beyaz arka plana sahip uygulamalarda çalışacağına inanıyor mu? Bu teori, Apple daha büyük iMac’i güncellediğinde siyah kenarlıklar görürsek kanıtlanabilir. Siyah sınırların yaratıcı profesyoneller için çok daha uygun olduğuna inanıyoruz. 27in iMac’in halefinde siyah sınırlar görmeyi gerçekten umuyoruz.

Yeni iMac tasarımı beğeninize uygun değilse, şu anda üretimden kaldırılmış 21.5 inç iMac’lerden birinde bir anlaşma arayabilirsiniz: En iyi iMac fırsatları. Alternatif olarak 27 inç iMac size daha uygun olabilir. Aşağıdaki resimde görebileceğiniz eski iMac tasarımı, siyah kenarlıklar ve siyah Apple logolu gümüş bir ‘çene’ içeriyordu.

27 inç iMac

Eksik logo

24 inç iMac’in ön tarafında eksik olan, ekranın altındaki “çene” denen kısmın ortasında oturan Apple logosu. Tasarım hala bir iMac olarak tanınırken, Apple logosunun olmaması, insanların bunun bir iMac olduğunu anlamasını engelleyebilir (ve Mac kullanıcıları, insanların Mac kullanıcıları olduklarını bilmelerini isteme eğilimindedir).

En azından ekranın arkasında gizlenmiş bir Apple logosu var. Apple, insanların iMac’inizin arka tarafını görebileceğini düşünüyor gibi görünüyor, ancak bu kesinlikle sadece ofis resepsiyonlarında geçerli ve kabul edelim, şu anda pek çoğu açık değil.

Artık ergonomik değil

Bir süredir Apple’ı iMac’i yeniden tasarlaması için arıyordum. Okuyun: iMac’in neden yeniden tasarlanması gerekiyor? Bu tasarımla ilgili ana şikayetlerimden biri, ekranın çok ergonomik olmadığından kaynaklanan hayal kırıklıklarına dayanıyordu.

İMac’imi ofiste, göz seviyesine yükseltmek için bir kitap destesinin üstüne yerleştirirdim ve bunun alışılmadık bir kurulum olduğunu düşünmüyorum. Maalesef Apple, yeni iMac ile bu sorunu çözmek için çok çaba sarf etmiş gibi görünmüyor.

Gerçekten 24 inç değil

Apple’ın yeni iMac’in yeniden tasarımıyla çözdüğü şey, benzer boyutta bir kasada daha büyük bir ekran. Çerçeveleri küçülterek şirket biraz daha büyük bir ekrana sıkıştırmayı başardı.

Apple bu yeni ekranı 24 inç olarak tanımlıyor. Ekran boyutu her zaman çapraz olarak inç cinsinden ölçülür. 24 inç olarak adlandırılan ekranın aslında 24 inç olmadığını öğrenmek beni hayal kırıklığına uğrattı. Şirket dipnotlarda çapraz olarak ölçüldüğünde 23,5 inç olduğunu kabul ediyor.

24 inç değil

Eski iMac’in çapraz olarak 21.5 inç olması ve Apple buna 22 inç iMac demeseydi bu affedilebilirdi. Apple’ın bu sefer neden yalan söylediğinden emin değilim ve bu noktada Apple tarafından aldatıldığımı hissediyorum.

Bunların hepsi tamamen öznel noktalardır. Yeni iMac’in tasarımının benim üzerimde büyüyeceğini ve iMac’in iyi satılacağını ve Apple’ın tasarım açısından ne yaptığını artık Jony Ive gittiğine göre bildiğini kanıtlayacağını umuyorum.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/opinion/disappointed-with-24in-imac-design-3803969/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...