Apple Tv

Apple TV 4K 2021 İncelemesi: Oyun Değiştirici Değil

4K çözünürlüğe sahip ilk Apple TV modelini aldığımızdan bu yana üç yıldan fazla zaman geçti. Bu, yalnızca daha yüksek çözünürlüğe sahip değil, aynı zamanda HDR ve sonunda Dolby Atmos sesini destekleyen gerçek bir yükseltmeydi. O zamandan beri, yeni bir model için sahip olduğumuz iyileştirmeler ve umutlar üzerine dilekler yığıldı. Apple ayrıca Apple TV’nin bir oyun platformu olabileceğine dair bize umut veren Apple Arcade’i de piyasaya sürdü. Özellikle de yeni güçlü donanımlar hakkında söylentiler dolaşırken. Bu beklediğimiz oyun değiştirici mi?

Söylentilerin önerdiği oyun konsolu benzeri bir Apple TV bekliyorsanız, hayal kırıklığına uğramaya hazırlanın. Birkaç küçük değişiklik ve yeni bir uzaktan kumanda dışında hiçbir şey yeni değil. Yeni bir tane satın almalı mısınız? Hala iyi bir seçim, ancak yükseltmeye değmez. Gerçek oyun modelinin lansmanını beklemeye devam etmeliyiz.

Uzaktan kumanda

Yeni bir Apple ürünüyle ilgili en büyük haber uzaktan kumanda olduğunda, bir sorun olduğunu bilirsiniz. Birçoğu eski uzaktan kumandanın zayıf ergonomisine sahip olduğundan, navigasyon için dokunmanın zor olduğundan ve deneyimsiz kullanıcılar için düğmelerin anlaşılmadığından şikayet etti.

Yaşasın, Apple TV’nin yeni bir uzaktan kumandası var. Bu yeni uzaktan kumanda, orijinal lezzetli alüminyum kaplamaya geri döndü ve bu da onu tekrar birinci sınıf bir kontrol gibi hissettiriyor. Ayrıca daha büyük ve her şeyden önce daha kalın hale geldi, bu da ele daha iyi oturmasını sağlıyor.

Uzaktan kumandanın dokunmatik yüzeyi, simgeyi seçmek ve listeler arasında gezinmek için her yöne tıklayabileceğiniz ve ortadaki tıklayarak seçim yapabileceğiniz eski moda dört yönlü bir kontrol ile değiştirildi. Çok daha sezgiseldir ve daha az hatayla gezinme sağlar, ancak aynı zamanda akıllıdır – aslında aynı zamanda bir dokunmatik kontroldür! Böylece listelere hızlıca göz atmak için her yöne kaydırabilirsiniz. Örneğin, oynatma duraklatıldığında, parmağınızı dış halkaya yerleştirebilir ve ardından filmleri ve müzikleri hızlı ileri ve geri sarmak için parmağınızı bir daire içinde hareket ettirebilirsiniz. Hem akıllı hem pratik.

Menü düğmesinin yerini bir geri düğmesi almıştır, çünkü aslında bunun için kullanılmıştır. Siri düğmesi yana kaydırıldı. Ayrıca sessize alma butonumuz ve gerçek bir açma/kapama butonumuz var. Hangi düğmeye basılacağını bilmek çok kolay.

Kulağa hoş geliyor, ama bir yakalama var. Yeni uzaktan kumanda artık jiroskop veya ivmeölçer içermiyor. Bu, daha önce Nintendo Wii tarzında kontrol etmek için uzaktan kumandayı sallayabileceğiniz oyunların artık çalışmayacağı anlamına geliyor! Apple’ın Apple Arcade hedeflerine uymuyor.

İnsanların Apple Remote ile umdukları diğer şey, kaybolduğunda yerini bulmanın bir yolu, özellikle de artık AirTag’lerimiz var. Şu anda, kaybolan bir uzaktan kumandayı bulmak için Bul hizmetini kullanamıyoruz, ancak böyle bir özellik yolda olabilir: Siri’den uzaktan kumandayı bulmasını isterseniz, “Bir Apple TV uzaktan kumandası kurmadınız” yanıtını verir. iCloud hesabınızda kontrol edin”. Umarım bu yakında gelecek bir özelliktir.

Görüntü, ses ve özellikler

6. nesil Apple TV’nin diğer yeni özelliği, geliştirilmiş video çıkışıdır – modern HDMI 2.1 standardına yükseltilmiştir. Bu, tam 120 hertz’de hem 4K hem de 8K çözünürlüklü videoyu desteklemesini sağlamalıdır. Bu, aksiyon oyunları için bir zorunluluktur ve Apple’ın oyun planlarını destekleyen bir başka ipucuydu.

Ancak çok heyecanlanmadan önce, teknik özellikleri okuduktan sonra, Apple’ın reklamını yaptığı “yüksek kare hızının” HDR videonun 60 hertz’de oynatılabileceğini keşfettik. Önceden bu sadece SDR videosuydu. Kuşkusuz, yeni iPhone’larla çekilmiş HDR videoların keyfini çıkarabilmek harika olacak, ancak umutlarımızla karşılaştırıldığında bu bir hayal kırıklığı.

Apple TV Bağlantı Noktaları

Buna ek olarak, henüz 60 hertz’de özellikle iyi bir HDR video kaynağı yok. Bunu hissetmek istiyorsanız, bazıları Red Bull TV’de izlenebilir ve hızlı görüntü hareketleriyle spor bundan yararlanır.

Görüntü kalitesini iyileştiren tek şey, iPhone’unuzu kullanarak renk dengesini ayarlama yeteneğidir. İşlem gerçekten çok basit. İşlevi iPhone X veya daha yeni cihazınızdaki ayarlarda etkinleştirin ve ardından TV ekranınıza tutun. iPhone, görüntülenen rengin istenen renge ne kadar yakın olduğunu belirlemek için ışık sensörünü kullanır. Ardından, Apple TV’nizin ekranınızın renk üretimindeki hataları telafi etmesine olanak tanıyan bir renk profili oluşturur. Kötü veya yanlış ayarlanmış TV’lerden daha iyi bir görüntü elde etmenin kolay bir yoludur. Ancak bu tvOS 14.5’in bir özelliği olduğu için aynı hile eski Apple TV için de yapılabilir.

Apple TV Renk dengesi

Sese gelince, Dolby Atmos’u aldığımız 2018’de tvOS 12’den beri burada yeni bir şey olmadı. Apple TV’nin bir süredir Dolby Atmos’u desteklediğini belirtmekte fayda var – Dolby Atmos, Apple Music’e gelen yeni özelliklerden biri (daha yüksek ‘kayıpsız’ ses kalitesini desteklemek için yükseltiliyor). Gerçekten de, yeni ses desteğinin keyfini çıkarabilecek tek Apple cihazı olabilir.

Apple’ın da geçiştirerek bahsettiği ama biraz daha dikkati hak eden şey, Apple TV’nin artık akıllı ev için daha yetkin bir merkez olması. Zaten mükemmel bir HomeKit merkezi olarak işlev gördü. Ancak şimdi “nesnelerin interneti” için yeni açık standart olan Thread için destek alıyor. Bu, farklı üreticilerin cihazlarının işbirliği yapmasına ve kablosuz menzili genişletmesine olanak tanıyan düşük güçlü bir ağ ağıdır. Bu nedenle, Apple TV akıllı ev için son derece alakalı olmaya devam ediyor.

Verim

Kablolu ağ performansı öncekiyle aynı, ancak kablosuz artık WiFi 6’ya yükseltildi. Bu, onu çok yoğun kablosuz ağlara ve birçok bağlı akıllı ev aygıtına sahip evler için daha uygun hale getiriyor. Ayrıca ağdaki birden çok video akışıyla daha iyi bir arada bulunur.

İçeride, eski Apple A10X Fusion devresi (2017’den iPad Pro’da olduğu gibi) Apple A12 Bionic’e yükseltildi (2018’den iPhone XS’de olduğu gibi). Ama bu heyecanlanacak bir şey değil – bu gerçekten eski bir sistem devresi! Hatta bir yükseltme mi? Bu basitçe, hesaplama performansının 2018 seviyesine yükseldiği anlamına gelir.

Geekbench Apple TV 4K 2021

Apple TV’de kıyaslama uygulaması olmadığı için ölçümlerimizi iPad Pro 2017 ve iPhone XS’den seçtik. Hesaplama gücünün yüzde 24-34 oranında arttığı, ancak testlerimize göre grafik performansının aslında yüzde 22-29 oranında düştüğü ortaya çıktı! Bu, Apple’ın yeni oyun odaklı modeli olması için tabuttaki son çivi.

Apple TV Grafikleri karşılaştırmaları

Az önce ne oldu?

Şimdi Apple’ın bunu neden yaptığına dair spekülasyonlara girmemiz gerekiyor. Bunun dev bir lansman olmadığı veya olması gerektiği oldukça açık. Muhtemelen yaklaşan oyun modelinin tarihi ertelendi ve bu arada eski model sürdürülemez bir şekilde modası geçti.

Muhtemelen lojistik nedenlerle, Apple eski A10X sistem devresinin üretimini durdurmak ve daha enerji verimli A12 Bionic’i takmak ve modern bir HDMI bağlantı noktası ve daha hızlı kablosuz ağ gibi bazı standartları güncelleme fırsatını değerlendirmek istedi. HomeKit’te Thread desteği olarak. Açıkçası bu, daha pahalı oyun modelini almak istemeyenler için bütçe seçeneği olacak “hafif model”.

Ancak daha sonra kullanıcıları karşılamak ve yeni uzaktan kumandayı başlatmak istediler. Ve aniden, en üst modelin yokluğunda, Apple’ın göstermek zorunda olduğu bu bütçe modeli haline geldi. Onu mağazadan gizlice çıkarmak daha iyi olurdu çünkü o zaman kimse hayal kırıklığına uğramazdı.

Karar

2021 Apple TV 4K temelde bir tekrardır. 2017 Apple TV 4K modeliyle karşılaştırıldığında gerçekten yeni bir şey yok, bu nedenle bundan yükseltme yapmayı planlıyorsanız yapmamanızı öneririz. (Daha fazla bilgi için iki model karşılaştırmamıza bakın: Apple TV 4K 2021 ve Apple TV 4K 2017).

Eski bir Apple TV modelinden yükseltme yapıyor olsanız bile, bu zor bir satış, çünkü kısmen daha iyi bir şeyin geleceğini düşünüyoruz ve kısmen bu günlerde aslında bir Apple TV’ye ihtiyacınız yok – pek çok TV ve yayıncı Apple TV’yi sunuyor uygulaması ve AirPlay’i destekleyin.

Bu inceleme, Macworld İsveç’in iMac incelemesinden uyarlanmıştır. Macworld UK’nin tam incelemesi geliyor!

Özellikler

Etiketler:

Not: Sitemizdeki bağlantılar aracılığıyla satın aldığınızda, size hiçbir ek ücret ödemeden bir komisyon kazanabiliriz. Bu, editoryal bağımsızlığımızı etkilemez. Daha fazla bilgi edin.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/review/apple-tv-4k-2021-review-3804833/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...