Apple

Apple, Torba Arama Politikası Üzerinden Perakende Çalışanlarına 30 Milyon Dolar Teklif Ediyor

Bloomberg’in bildirdiğine göre Apple, California mağaza çalışanları tarafından açılan bir davaya yapılan anlaşmanın bir parçası olarak 29.9 milyon dolar (kabaca 22 milyon sterlin) ödemeyi kabul etti.

Anlaşma onaylanırsa, para California’daki 52 Apple Store’un 14.683 mevcut ve eski çalışanına dağıtılacak: Bloomberg’e göre her biri 1.286 dolar alacak. (Evet, toplamları da yaptık; toplamda değil. Muhtemelen yaklaşık 10 milyon dolarlık açık, avukat ücretleri, giderleri vb. ile karşılanabilir.)

Dava, Apple’ın mağaza çalışanlarını çantalarını mesai saatleri dışında aramaya zorladığını iddia ediyor. Bazı durumlarda davacılar, bunun çalışanların vardiyalarından sonra aramaların yapılması için 45 dakika kadar beklemek zorunda kalmalarına neden olduğunu söylüyorlar – Kaliforniya yasalarını ihlal ederek mali tazminat almadıklarını söyledikleri zamanlarında ek bir azalma o zaman.

Apple, hiçbir ürünün çalınmadığından ve işçilerin çantalarında elektronik cihaz saklamadığından emin olmak için arama yaptığını söyledi. Politikayı beğenmeyen çalışanların işe çanta getirmemeyi seçebileceklerini savundu.

Dava 2013 kadar uzun bir süre önce açıldı ve 2015’te atıldı – Apple’ın şimdi söylediği gibi, her durumda politikayı bıraktığı bir yıl. Ancak geçen yıl Dokuzuncu Devre Temyiz Mahkemesi, şirketin hala çalışanlara kaybettikleri zaman için ödeme yapması gerektiğine karar verdi.

Apple yönetiminin son zamanlarda çalışanlarla biraz huysuz bir ilişkisi var. Sadece bu yıl personel, çalışma koşulları ve ofise geri dönmek için önerilen gereksinimler ile ücret eşitsizliklerini ortadan kaldırırken önemli bir bileşen olan maaşın tartışılmasını önleme girişimleri konusunda memnuniyetsizliğini dile getirdi.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apple-retail-employees-bag-search-policy-3810598/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...