Apple

Apple, Sızıntıları Kontrol Etmek İçin Çalışanlarına Vücut Kamerası Takmasını Sağlıyor

Apple için son derece önemli olan gizliliğin korunması, kendi çalışanları için geçerli görünmüyor: İddiaya göre Apple, hiçbir gizli bilginin kamuya açıklanmaması için çalışanlarının vücutlarında kamera taşımasını şart koşuyor.

YouTube’da veya yeni web sitesi Front Page Tech aracılığıyla en son Apple ürünlerini sızdırmasıyla tanınan Jon Prosser, iddiaları web sitesinde yayınladı.

Aslında Prosser’ın değil, Corina Garcia’nın kaleme aldığı yazı, Apple’ı bu sızıntıları önlemek için kendi çalışanlarına casusluk yapmak suçlamasıyla karşı karşıya getiriyor. Bu, kendisini mahremiyetin savunucusu olarak konumlandıran bir şirkete pek uymaz.

Çalışanlar polis benzeri vücut kameraları takmalı

Front Page Tech makalesine göre, bazı çalışanlar artık “donanım ticari sırlarının bizimki Jon Prosser gibi sızıntı yapanların ellerinden uzak durmasını sağlamak için” vücutlarına kamera takmak zorundalar. Bunun ABD polisi tarafından kullanılan Axon Body 2’ye benzer bir kamera olduğu söyleniyor.

Üretici, Axon Body 2’yi dünya çapında acil servisler için ideal video çözümü olarak tanımlıyor. HD kayıt, gelişmiş ses ve Evidence.com’a kolay yükleme sunar.

Front Page Tech, Apple’ın bu kayıt teknolojisini yalnızca bazı ekipleriyle ve yalnızca son birkaç hafta içinde uyguladığını belirtiyor: “Yalnızca belirli Apple ekiplerini açıklığa kavuşturmak için. Tüm Apple çalışanları bu gelişmiş teknolojiyi giydirilmiyor”.

Apple yakın zamanda Kang ve konsept sanatçısı Concept Creator Jermaine gibi Apple sızıntılarını hedef aldı. Okuyun: Apple, sızıntı yapanları yasal işlemle tehdit ediyor.

İronik olan şu ki, Apple’ın artık bilgi vermek istemediği sızdıran kişi, bu sert önlemlerle ilgili bilgileri halka ilk sunan kişiydi.

Şimdiye kadar, bu suçlama başka hiçbir kaynak tarafından doğrulanmadı, bu yüzden pek çok soru cevapsız kalıyor. Eğer suçlama doğruysa bu kameraları takmaya zorlandığı iddia edilen çalışanlar gerektiğinde kameraları da kapatabilir mi? Mesela tuvalete gittikleri zaman? Böyle bir kamera gerçekten sızıntıları önler mi? Sonuçta, çalışanlar sızıntıları evden de yayabilir.

Kabul edilebilir mi?

Bu aşırı hareketlere rağmen, Apple’ın eylemlerini anlayabilirsiniz: En son ürün ve fikirlerin bir Apple etkinliğindeki resmi sunumdan çok önce halka sunulması son derece sinir bozucu olmalı. Prosser gibi kişilerin tam olarak Apple’ın favorileri arasında olmaması şaşırtıcı değil. Son zamanlarda, örneğin Prosser sayesinde, AirTag’lerin ve yeni iMac’lerin tasarımını piyasaya sürülmeden önce gösteren ve lansmanlarının etkisini daha küçük hale getiren işlenmiş görüntüler yayınlandı.

Ancak, insanların söylentiler ve sızıntılar hakkında okumak istediklerini ve bu şeyleri okuduklarını iddia edebiliriz. Söylentileri bildirmek, yeni bir ürün hakkında pek çok gevezelik yaratır ve ürünlerin lansmanına büyük ilgi gösterir. Lansmana kadar devam eden yeni bir ürüne bu ilgi olmadan, aksi takdirde alacağı ilgiyi göremeyebilir.

Kabul edilebilir tek endişenin, bu sırların Apple’ın yeni özellikleri kopyalayabilecek rakiplerine ulaşabileceğine inanıyoruz. Bu bize, 2011’de başlayan ve sonunda bir ABD mahkemesinin Samsung’un orijinal iPhone’un özelliklerini kopyalaması nedeniyle Apple’a 539 milyon dolar (403 milyon sterlin) tazminat ödemesine karar verdiği Apple vs Samsung davasını hatırlatıyor.

Apple henüz suçlamalar hakkında yorum yapmadı.

Tüm Apple sızıntıları hakkında daha fazla bilgi için En İyi Apple Sızdıran Kimdir? ve Hangi Apple Sızıntıları Takip Etmeye Değer?

Macwelt hakkındaki bir makaleye dayanmaktadır.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apple-employees-wear-cameras-3806157/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...