Apple

Apple, Rekor Kıran Çeyrekte Karını Neredeyse İki Katına Çıkardı


screenshot

Salı gecesi Apple, 26 Haziran’da sona eren üç aylık dönem olan 2021 mali yılının üçüncü çeyreğinin sonuçlarını açıkladı. Bir dizi yazı ile firma hissedarları için keyifli okumalar yaparlar. rekor kıran rakamlar pandeminin zorluklarından sonra sağlık durumunun kötü olduğunu gösteriyor.

Dönem boyunca net satışlar, 2020’deki ilgili çeyrekte 59.7 milyar dolar iken, bu rakam 81,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu, yıllık %36’lık sağlıklı bir artış.

Vergi sonrası kâr, şirketin 2020’nin üçüncü çeyreğinde elde ettiği 11.3 milyar $’a göre %93 artarak 21.7 milyar $’a ulaştı.

Apple, satışlarını beş geniş kategoriye ayırıyor ve bunlardan açık ara en kazançlısı – her zamanki gibi – iPhone’du, ancak (ufukta yeni bir iPhone varken) bu, cihaz için yılın nispeten yavaş bir zamanı. Apple’ın akıllı telefon departmanı tarafından bir yıl önce aynı çeyrekte yapılan 26,4 milyar dolardan %50’nin biraz altında bir artışla yalnızca iPhone’lar çeyrek boyunca 39,6 milyar dolar gelir elde etti.

Bununla birlikte, ikinci en büyük gelir üreticisinin (App Store, iTunes, Apple Music, iCloud ve benzerlerini kapsayan) hizmet departmanı olduğunu ve şimdiye kadarki en yüksek satışını 13.2 milyar dolardan 17.5 milyar dolara çıkardığını duymak şaşırtıcı olabilir. 2020’nin üçüncü çeyreğinde.

Mac, çeyrek boyunca net satışlarda 8,2 milyar dolar (%16 artış) ve iPad 7,4 milyar dolar (%12 artış) yaptı. Kalan 8,8 milyar dolar Apple Watch, AirPods ve diğer çeşitli öğeleri içeren Giyilebilir Ürünler, Ev ve Aksesuarlar segmentinden geldi ve %36 arttı.

Apple CEO’su Tim Cook yaptığı açıklamada, “Bu çeyrekte ekiplerimiz, güçlü yeni ürünleri kullanıcılarımızla paylaşarak benzersiz bir inovasyon dönemi üzerine inşa ettiler, bu sırada teknolojiyi her yerde birbirine bağlamak için kullanmak hiç bu kadar önemli olmamıştı” dedi.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apple-q3-2021-3807027/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...