iPhone

Apple, Pegasus Casus Yazılımı Üzerinden NSO Grubuna Dava Açtı

Apple, NSO Group tarafından geliştirilen ve çeşitli ülkelerdeki yetkililerin iPhone’ları aracılığıyla vatandaşları gözetlemek için kullandığı Pegasus casus yazılımını çevreleyen öfke hakkında şimdiye kadar çok az şey söyledi.

Bunun yerine, şirket sessizce NSO Group ve ana şirketi Q Cyber ​​aleyhine, şu anda Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesinde açılan bir dava hazırlıyor.

İçinde dava, Apple, NSO Group’un, özellikle iOS’ta artık düzeltilmiş bir güvenlik açığından yararlanan “ForcedEntry” saldırısı yoluyla Apple’a ve müşterilerine karşı siber saldırılar düzenlediğinden şikayet ediyor.

Davanın amacı, NSO Group’un Apple ID ve iMessage dahil olmak üzere Apple’ın ürün ve hizmetlerini kullanmasını engellemektir – gazetecilere, aktivistlere ve belgelenen diğerlerine yönelik saldırılar bir iMessage mesajıyla başlatılmıştır.

İçinde basın bülteniApple, ForcedEntry saldırısı tarafından hedef alınmış olabilecek tüm kullanıcıları bilgilendireceğini söylüyor. Gelecekte, Apple, devlet destekli casus yazılımların saldırısına dair bir kanıt görürse, kullanıcıları her zaman bilgilendirecektir.

Craig Federighi, “NSO Grubu gibi devlet destekli aktörler, etkili hesap verme sorumluluğu olmaksızın gelişmiş gözetim teknolojilerine milyonlarca dolar harcıyor. Bunun değişmesi gerekiyor,” dedi.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apple-sues-nso-group-pegasus-3811180/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...