Apple

Apple İçin Pahalı: İrlanda Artık Vergi Cenneti Olmayacak

Apple ve diğer birçok çok uluslu şirket, İrlanda’daki şirketler için düşük vergilerden yararlanıyor. Ama bu yakında değişecek gibi görünüyor.

7 Ekim 2021 Perşembe günü, İrlanda Cumhuriyeti yeni bir OECD anlaşmasını (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) onaylayacağını ve böylece çok uluslu şirketler için vergi cenneti statüsünden vazgeçeceğini duyurdu.

Bu, ülkenin 1 Ocak 2003’ten beri uygulanan %12,5’lik vergi oranına son verecek. İrlanda, Apple ve Google dahil olmak üzere birçok büyük şirketin Avrupa’daki merkezidir. Şirketler için düşük vergiler, Cumhuriyet’e diğer Avrupa ülkelerine göre önemli bir avantaj sağlamıştır.

Apple, ülkede 1980’den beri bir şube ile temsil ediliyor. Değişikliğin, Apple’ın değişikliğin ardından genel merkezini İrlanda dışına taşıyıp taşımayacağını göreceğiz. İçinde basın bülteni Kasım 2020’de Apple, 6.000’den fazla personel istihdam ettiği Cork kampüsünün 40. yılını kutladı.

Şirket, siteyi şöyle tanımlıyor: “Orijinal üretim tesisi genişledi ve şu anda AppleCare, Operasyonlar, Lojistik ve 90’dan fazla milleti temsil eden farklı bir çalışan grubunun görev yaptığı çeşitli diğer ekipleri içeren bir kampüsün parçası.”

İrlanda’da vergi nasıl değişecek?

OECD, demokrasi ve ekonomik kalkınma konularında tavsiye ve koordinasyon sağlamaya çalışan 38 üye ülkeden oluşan uluslararası bir birliktir. Ağırlıklı olarak kişi başına düşen geliri yüksek olan sanayileşmiş ülkelerden oluşmaktadır.

Yeni anlaşma, imzacı ülkelerin vergi politikasına ilişkin bazı temel yönergeleri ortaya koymaktadır. Küresel cirosu 750 milyon Euro’yu (636 £/867 milyon $) aşan çok uluslu şirketler için asgari yüzde 15 vergi oranı içerir. Daha küçük şirketler için şu anda geçerli olan yüzde 12,5, İrlanda’da uygulanmaya devam edecek.

İrlanda başlangıçta anlaşmaya direnen dokuz üyeden biriydi, ancak kabinesi anlaşmayı 7 Ekim’de imzaladı.

İrlanda, Apple ve Google dahil olmak üzere birçok büyük şirketin Avrupa merkezidir. Şirketler için düşük vergiler Cumhuriyet’e diğer Avrupa ülkelerine göre önemli bir avantaj sağladı, Apple 1980’den beri ülkede bir şube ile temsil ediliyor.

İrlanda hükümetinden alınan bilgilere göre, yeni düzenleme yaklaşık 1.500 yabancı şirketi etkileyecek. Hükümet, The Guardian’a belirttiği gibi, ülkeden büyük bir şirket kaçışından korkmuyor. 2015 yılında, İrlanda vergi mevzuatındaki önemli bir boşluk, çok uluslu şirketler ülkeyi terk etmeden kapatıldı.

Geçmişte şirketler, İrlanda mevzuatındaki bazı düzenlemeleri – bazen ‘Çifte İrlandalı’ olarak anılır – kullanarak milyarlarca dolar vergi tasarrufu sağlayabiliyordu. Bu amaçla, birçok ülkeden gelen gelir İrlanda ve Hollanda’daki (Hollandalı Sandviçli Çift İrlandalı olarak bilinir) sahipler aracılığıyla kanalize edildi.

AppleInsider, tek başına Apple’ın bu sistem aracılığıyla yılda yaklaşık 9 milyar dolar vergi tasarrufu sağladığını tahmin eden uzmanlara atıfta bulunuyor.

Bu makale ilk olarak Macwelt’te yayınlandı. Karen Haslam tarafından tercüme ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/ireland-tax-haven-apple-3809298/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...