Apple

Apple, Çalışan Ücret Anketlerini Engelleyerek ‘Yasayı İhlal Ediyor’

Apple, çalışanların maaş anketlerini ABD işçi korumalarını ihlal edebilecek şekilde engellediği iddialarının ardından iş kanunu ve sendika örgütlenmesi konusunda dikkatleri üzerine çekiyor.

Verge, çalışanların bu bahar ve yaz aylarında anonim olarak ödeme istatistikleri toplamak için defalarca anket başlattığını bildiriyor. Bu anketlerin amacı, şirketin eşit işe eşit ücret iddiasının doğru olup olmadığını veya farklı demografik gruplara verilen ücretlerde gizli farklılıklar olup olmadığını belirlemektir. Ancak Apple’ın insan kaynakları olarak da bilinen insan departmanı, çalışanları defalarca anketleri askıya almaya ve kaldırmaya zorladı.

İstihdam avukatı Vincent White, The Verge’e Apple’ın eylemlerinin “insanlara 1800’lerde ücretlerini karşılaştıramayacaklarını söyleyen bir ustabaşının 2021 versiyonu” olduğunu söyledi.

Apple, cinsiyet ve cinsiyet kimliği, etnik köken ve ev adresi gibi kişisel veri oluşturabilecek bilgiler dahil olmak üzere izin verilmeyen anket türlerini netleştirmek için tüm çalışanlarına bir e-posta gönderdi.

Yine de Uluslararası Ofis ve Profesyonel Çalışanlar Birliği’nin organizatörü Grace Reckers, anketlerin ABD iş yasaları tarafından korunduğunu söylüyor. Yanıtların gönüllü olması, Apple’ın kişisel veri gerekçesinin su tutmadığı anlamına geldiğini savunuyor.

Birleşik Krallık’ta Apple’ın ücret eşitsizliğine ilişkin verileri paylaşması gerekir; 2018 yılında şirket, erkeklere kadınlardan ortalama %12 daha fazla ödeme yaptı. (Apple’a karşı adil olmak gerekirse, Birleşik Krallık’taki tüm şirketlerde ortalama ücret farkının daha da kötü olduğunu belirtmeliyiz: %17.) Apple, işyeri eşitsizliğiyle mücadele çabalarından sık sık bahsetmiş, ancak görünen o ki hâlâ iş var. : Mayıs ayı gibi yakın bir tarihte şirket, kadın düşmanlığı ve ırkçılıkla geniş çapta kınanmış bir kitap yazan bir reklam müdürünü kovmak için iç baskı tarafından zorlandı.

Bir çalışan – mühendis Cher Scarlett – şimdi, Apple’ın İK departmanının bunu engellemesini önleyeceğini umarak Typeform harici aracını kullanarak (ve bunun bedelini kendisi ödeyerek) yeni bir anket başlattı. The Verge’e göre ankette zaten 500’den fazla yanıt var.

Scarlett, Apple’ın anketlere karşı direncinin onu her zamankinden daha kararlı hale getirdiğini ve başarılı bir anketin ortaya çıkaracağı şeyler konusunda giderek daha fazla şüphe uyandırdığını söylüyor.

“Cinsiyet, ırk veya engellilik fark etmeksizin, kimsenin kesinlikle bir ücret farkı olduğunu söyleyerek bu konuya gireceğini sanmıyorum” diyor. “Ancak, birileri daha fazla şeffaflık yaratmaya çalıştığında Apple’ın kapatması herkesi ilgilendiriyor. Belki bir sorun varmış gibi hissettiriyor ve zaten bunun farkındalar.”

Apple şimdiye kadar yorum yapmaktan kaçındı.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/employee-pay-surveys-3807376/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...