Apple

Apple, AppleCare+ Uzlaşmasında 95 Milyon Dolar Ödeyecek

Apple, mahkeme tarafından onaylanırsa AppleCare+ üzerinden beş yıllık bir toplu davayı sona erdirecek bir anlaşmada yaklaşık 70 milyon sterlinlik bir ödeme yapmayı kabul etti.

MacRumors’un bildirdiğine göre, dava 2016 yazında Kaliforniya’da açıldı ve Apple’ın ek garanti kapsamındaki yedek cihazları ele almasıyla ilgili. Kullanıcılar, orijinal cihazları tamir edilemeyecek kadar bozulduğunda yeni cihazlar yerine fabrikada yenilenmiş üniteler aldıklarından şikayet ettiler.

NS AppleCare+ kuralları Apple’ın bozuk cihazları onaracağını veya bu mümkün değilse, bunları yeni veya “yenilenmiş ve performans ve güvenilirlik açısından yeniye eşdeğer” bir ürünle değiştireceğini belirtin. Davaya göre, yenilenmiş cihazlar Olumsuz performans ve güvenilirlik açısından yeniye eşdeğerdir ve bu nedenle Apple’ın müşterilere bu tür değiştirmeler sağlaması yanlıştı.

Beş yıllık mahkeme duruşmalarının ardından Apple, davacıların avukatlarından gelen bir uzlaşma teklifini kabul etti. Apple’ın ödemesi gereken miktar, yasal masraflar düşüldükten sonra talep edilen tazminatın %13-25’ine eşittir.

ABD’de ikamet ediyorsanız, 20 Temmuz 2012 tarihinde veya sonrasında bir AppleCare Koruma Planı veya AppleCare+ satın aldıysanız ve yenilenmiş bir yedek cihaz aldıysanız, ödemeden pay alma hakkınız vardır. Nitelikli sınıf üyeleriyle hukuk ekibi iletişime geçmelidir, ancak ayrıntıları replacedevicelawsuit.com adresinde de görebilirsiniz.

Diğer ülkelerdeki AppleCare+ müşterileri ödemeden pay alma hakkına sahip değil, bunu üzülerek belirtmek isteriz, ancak artık emsal belirlendiği için daha fazla toplu dava açılabilir.

Apple’ın uzatılmış garanti hizmetinin sağladığı değer hakkındaki düşüncelerimiz için AppleCare+ buna değer mi? bölümünü okuyun.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/applecare-settlement-3809181/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...